Jdi na obsah Jdi na menu

Špendlíkové chutney (čatní)

6. 9. 2013

 

FOTO A TVORBA: Mňamky na facebooku 

Špendlíkové chutney (čatní)

Cca 2kg špendlíků a 2dcl vody jsem povařila 30 min., pak jsem vše přecedila přes sítko (slupky a pecky jsem vyhodila).
V hrnci jsme si osmahla jednu cibulku nakrájenou nadrobno a k ní 4 stroužky česneku nakrájené nadrobno, kousek zázvoru nakrájený nadrobno, půl lžičky barevného pepře, půl lžičky chilli rozemletého v hmoždíři, půl lžičky kurkumy, špetku muškátového oříšku, špetku badiánu, špetku koriandru, jeden kousek skořice, lžičku soli a 5 lžic cukru. Pak jsme vše přelila špendlíkovým pyré a vařila hodinku.
Nakonec jsem chutney plnila teplé do sklenic.
Na chuť se povedlo kyselejší.

spendlikove-chutney.jpg

Čatní též čatný (původně hindsky चटनी, anglicky chutney) je tradiční pochutina indické kuchyně, dochucující základní jídlo. Ostré čatní dobře doplňuje fádní pokrm a jasnou barvou zdobí stůl.

Čatní je hustá omáčka připravená z ovoce a zeleniny s rozinkami, česnekem, cibulí, hořčicí, octem a dalšími přísadami. Používá se k dochucení jídel z masa i vegetariánských. Má široké spektrum chutí, od ostré, pikantní po lahodnou, více sladkou. Na Západě je dostupné v hotové formě, prodávané ve skleničkách, v Indii se připravuje většinou čerstvé, často ze sezónních plodin.

Příprava je časově značně náročná, neboť jednotlivé komponenty je nutno vařit tak dlouho, dokud nejsou zcela rozvařené; poté se smíchají v pastu či omáčku.

K tomu, aby se zvýraznila a odstínila chuť základního pokrmu, stačí přidat jednu – dvě lžičky čatní, které se podává v malých mističkách nebo se klade na talíř spolu s rýží. Čatní povzbuzuje chuť a stimuluje zažívání.

zdroj: http://cs.wikipedia.org

zdroj: ČATNÍ 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář