Jdi na obsah Jdi na menu

Tržnice - Polsko Listopad 2010

5. 12. 2010

 

Bohužel ve městě, kde bydlím já, není žádná tržnice. Takže pokud byste se rozhodli nakoupit si nějaké opravdu čerstvé potraviny, máte opravdu smůlu.

Co tady, ale opravdu máme, je spousta casin, barů, obchodů hao mao fao apod., ale nic takového, kde byste přišli a koupili jste si ovoce, zeleninu, vejce, potraviny apod.

Malinko lžu, jeden trh tady je. Otevřen je pouze v sobotu a na začátku "ex tržnice" stojí jeden pán, který to ještě nevzdal a prodává.  Zase aspoň nemá konkurenci.

Pamatuju, že trh kdysi fungoval. Mohli jste si koupit slepičky, kuřátka, ovoce, zeleninu, produkty z mléka apod.

Asi je zbytečné tady vypisovat pocity, jaké to bylo a jaké to je, protože k hlavnímu bych se asi nedostala.

Přináším zda pár fotek z procházky tržnicí a pár fotek z obchůdků.

olza.jpg

Řeka Olza - řeka, která odděluje Česko a Polsko.

trznice-polsko---brambory.jpg

Stánek s bramborama. Nakoupíte velmi levně, ale potíž je kdo se s nima bude tahat. Parkovací místa byla jako vždy plně obsazena slovenskými, českými a polskými občany.

trznice-polsko---zelenina.jpg

Stánek se zeleninou. Všeho je tady opravdu dost. Foceno za chůze. Jinak se to prostě nedalo. V sobotu je tržnice přelidněná.

zampiony-polsko---trznice.jpg

Milujeme žampióny. Tak žampióny koupíte opravdu nádherné, cena za kg je 40,-Kč a cena se pohybuje dle ročního období (tak žampióny jsou k mání celý rok, proč asi, že?). Např. v létě jsem koupila žampióny za 30,-Kč. Za 70,-Kč koupíte hlívu.

Nejen v listopadu, ale kterýkoliv jiný měsíc na polské tržnici velmi dobře nakoupíte. Stačí vstoupit do uličky za žampiónama a dostanete se k botům, oblečení, rybám, cukrovinkám apod. Koupíte zde i nádobí, lampy, lampičky, deky, peřiny, příslušenství pro auta, proutěný nábytek, kosmetiku, hračky, nářadí pro kutily, cigarety, spodní prádlo, ponožky, obleky, slavnostní šaty, prostě všehochuť. Málem bych zapomněla na obchůdek pro zahrádkáře, kde je možné nakoupit takové ty kýče jako je sádrový, pardon teď plastový trpaslík, žabka, jelen apod.

V tomto listopadovém období však frčely vánoční stromky, snad každý druhý si nesl umělinu domů. Malou, střední ba i velkou. Seženete tady vánoční ozdoby, světýlka, ubrousky a další vánoční věcičky, které prostě musíte mít.

Tržnici jsem tedy na rychlo prošla a mířím do centra města. První má zastávka je masna. To byste koukali na ty ceny a suroviny. Hodně podobné našim, tedy aspoň ty produkty. Ceny ty jsou již někde jinde.

maso-polsko.jpg

Abych nebyla přistižena jak jim fotím v obchodě, stihla jsem dvě blesková fota.

maso-polsko--2-.jpg

Značka Wilczek je v Polsku (aspoň na straně, kterou znám já) hodně známá a také prodává kvalitní maso. Např. takový filet z kurczaka (kuřecí prso), od našeho, tedy se mi aspoň zdálo je větší. A cena? Kg za 14,99ZL. V přepočtu na české koruny je to cca asi (budu počítat 6,50Kč) 97,50Kč. U nás je cena kapinku jinde. Další ceny si můžete vypočítat sami.

syry-polsko.jpg

V masně prodávají i sýry. Musím opravdu pochválit, jelikož mají takovou mléčno-smetanovou chuť. Hodně populární je ementál. Aspoň já jsem ho viděla na pultech jako hlavní položku. Není to žádná jakoby slátanina sýru s dírkami, ale skvělá pochoutka, plné chuti. Na levé straně jsou rybí pomazánky. Všimla jsem si u poláků, že prodávají také chlebíčky, ale ne jako máme my, ale s majonézou, malým kolečkem šunky a ryby. Na každém z druhů chlebíčků jsem viděla vždycky kousek ryby.

V téhle masně prodávají i grilované kuře. Je neskutečně velké a neskutečně dobré. Takže taky doporučuji.

trznice-polsko-listopad-2.jpg

Druhý mini trh. Ten je zhruba uprostřed cesty k náměstí. To bylo mé království. 7 odrůd jablíček, obrovský krásný květák, hrušky, zelí, čínské zelí, kapusta, žampióny, rajčata, brambory, pomeranče, mandarinky, lilek, pooozooor i fenykl, chilli, kopr, pažitka, petržel kadeřavá, kedlubny, cibule, oříšky, okurky "kvašáky" a spousta dalšího.

trznice-polsko-3.jpg

trznice-polsko-listopad.jpg

Někde v uličce jsem našla cukrárničku. Zase tajňačkové foto.

cukrarna-2-polsko.jpg

cukrarna-polsko.jpg

Nic jsem sice nekoupila, ale v jiné pekárně ano. Tady bylo hodně lidí a nechtělo se mi tak dlouho čekat.

Příště se zase vydám na prosincové obhlížení trhu a snad se mi podaří vyfotit i ten náš mini tržík, uvidíme....

Vaše Amy

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář