Jdi na obsah Jdi na menu

Strojek na nudle

17. 5. 2011

 

Novodobý (trendový), ale vlastně docela starý pomocník je strojek na nudle. Na trhu je již mnoho a mnoho let, ale pravého boomu se strojek dočkal, až v poslední době. Možná se mi to zdá, ale za poslední 2 – 3 roky začaly kuchařinky zkupovat strojky na nudle. V domácnostech se ukazoval i dříve, ale v určitých pořadech je velmi prezentován, a když je něco hodně prezentováno, tak se to prostě kupuje.
 
Strojek na nudle je skvělý pomocník k přípravě domácích nudlí všeho druhu. Obsluhovat takový strojek je velmi jednoduchá a rychlá záležitost. Velmi dobře se udržuje. Má nastavitelný ocelový váleček na rozválení těsta a odnímatelné držadlo s rukojetí. Upevnit ho můžeme na stůl, a to pomocí svěráku. Nevím jak který typ, ale v klasickém strojku na nudle bývá šest možných nastavení tloušťky těsta. Myslím tím tedy samotného vyválení. Nudle nám krájí perfektně a to od šířky 2 až cca 6,5 mm.
 
Díky takovému zázraku si můžeme udělat domácí nudle, špagety a další těstoviny.
 

stroj-na-testoviny.jpg

(video - jak udělat domácí těstoviny)

Nástavce se dají dokupovat, takže si můžete vytvořit celkově slušnou zásobu těstovin.

Některé kuchyňské roboty mají ve výbavě strojek na těstoviny a zde je také možnost dokupovat další nástavce.
 
Nástavce jsou např. na – ravioly, gnocchi, tagliolini, tagliatelle, trenette, spaghetti (špagety), lasagnette (lasaně – jak mi říkáme), pirožky, taštičky, atd.

nastavec-na-lasagne--ravioli-nebo-cannelloni---prislusenstvi-k-robotu-kenwood.jpg

(nástavec na lasagne, ravioli nebo cannelloni - příslušenství k robotu Kenwood)

Samozřejmě se dají dokoupit i náhradní nástavce pro strojek na těstoviny.
 
K dalšímu příslušenství pro kuchyňské roboty jsou i malé tvořítka na těstoviny. 
 
Na trhu jich je také nepřeberné množství, např.: pappardelle, casarecce, bucatiny, silatelle, maccheroni lisci, conchigliette, linguiene, orecchiette, spaghetti quardi, a další. Tohle příslušenství je dáno přímo pro kuchyňský robot značky Kenwood.

tvoritko-na-fusilli.jpg

(tvořítko na fusilli značka Kenwood)

V mnoha dalších spotřebičích, jako je např. mlýnek na maso, také objevíte nástavec na protlačování těstovin.
 
Teď je jen otázkou, zda koupit jen strojek na nudle nebo koupit robota, který má širokou škálu příslušenství nebo bude stačit mlýnek na maso, kde obvykle objevíte i nástavec na těstoviny.
 
Já osobně miluju KitchenAid a tam je možnost dokoupit tvarovač na těstoviny.
 
 (video jak se tvoří v KitchenAid, těstoviny - špagety)
 (KitchenAid - opět krásné video - fresh pasta)
 
Recept na těstoviny: 2 celá vajíčka smícháme s cca 240 g hrubé mouky. Vzniklou směs je třeba pořádně uhnětat (však víte, jak to myslím, hníst ne :D ). S těstem se bude lépe pracovat, když se umístí na malý čas do tepla.
Ze vzniklého těsta odřezáváme po kouscích a každý kousek ještě zpracujeme v ruce. Na stroji na nudle nastavíme šířku a protáhneme těsto. Postupně pak ubíráme na velikosti. Pláty se suší na utěrkách. Já jsem někde četla, že někdo suší i na sušáku. Paráda. Vyválené těsto by se mělo obracet, ať se dobře prosuší. V konečné fázi nudle na strojku nařežeme a opět prosušíme. Teď se ten sušák fakt hodí.
 
Recept na těstoviny II - naleznete zde: Recept na nudle
 

(video - Jamie Oliver - Domácí TAGLIATELLE)

Vaše Amy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mirka - ...

18. 5. 2011 15:14

Skvělé. Děkuji moc, asi půjdu do robota.