Jdi na obsah Jdi na menu

Co je Hell's Kitchen?

23. 1. 2011

 

Hell's Kitchen (česky „Pekelná kuchyně)

populární kuchařská TV show, která spatřila světlo světa ve Velké Británii na začátku roku 2004, kdy se začala vysílat její 1. série. Tvůrcem celé show je slavný britský šéfkuchař, televizní celebrita a držitel více než desítky michellinských hvězd, Gordon Ramsay. Show se začala vysílat také v USA, a to v roce 2005. V současné době se v USA vysílá premiérová 8. série.

A co jde v této show? To Vám hned prozradím.

Soutěž začíná představením 12 vybraných uchazečů, kteří prošli úspěšně sítem castingů. Těchto 12 uchazečů se poprvé podívá do Pekelné kuchyně. Tam už na ně čeká jejich největší postrach: Gordon Ramsey. Požádá je, aby mu uvařili jedno jídlo, které je přesně vystihuje, a to nejlépe, jak to jen umí. Soutěžící se činí, ale už při první ochutnávce se budete pravděpodobně divit. Gordonovi málokdy něco zachutná a tak to dává nováčkům pěkně „sežrat“ Nadávky na předvedená jídla neberou konce a soutěžícím se hroutí jejich svět. Po ochutnávce jsou rozděleni do 2 týmů. Jeden tým červený, druhý tým modrý. Následuje ubytování přímo v objektu Pekelné kuchyně, a ráno to vše začne.

Většinou hned první ráno bývá nějaký perfektní budíček, a to nejlépe kolem 6. hodiny ranní. Ať jsou soutěžící čilí. Následuje rychlý přesun přímo do kuchyně a příprava surovin na hlavní tzv. Večerní směnu. Každý den pak čeká oba týmy nějaký úkol, který musí podstoupit. Výherce získá skvělé odměny, poražený pak trest, který stojí za to (např. třídění odpadků v popelnici, úklid celé kuchyně i restaurace, skládání veškerých nových zásob apod.).

Na konci dne čeká soutěžící vždy nejtěžší zkouška dne, a to večerní směna. Pekelná kuchyně otevře své dveře, do restaurace se hrnou dychtiví hosté plní očekávání a soutěžící mají za úkol jim uvařit co nejchutnější večeři, samozřejmě dle standardů a pod ostřížím dohledem Gordona Ramseyho.

Restaurace má sestavena 2 menu. Jedno červené a druhé modré. Soutěžící tak nebojují jen sami za sebe, ale také za celý tým. Soutěžícím jsou přidělena jednotlivá stanoviště, na kterých během směny vaří. Show může začít! Hosté objednávají a objednávky přímo létají do kuchyně. Začíná se vařit a vše je ztíženo tím, že všechna jídla musí vycházet k jednotlivým hostům najednou a samozřejmě v perfektním provedení. Za jakékoliv chyby se tady platí. Gordon si všimne snad všeho a pokrmy před jejich výdejem i sám kontroluje. Takže není nouze o emotivní výbuchy, křik, zmatek, nadávky apod.

Po několika hodinách vaření v kuchyni, směna končí. Soutěžící si Gordon volá k sobě a nastane rychlé zhodnocení celé směny. Někdy bývá pozitivní, ale častěji negativní. Gordon vybírá tým, který byl lepší, ten vyhrává a je ušetřen od eliminace následující den. Tým, který prohrál, čeká eliminace.

Z týmu, který prohrál, vybere Gordon kuchaře, který si vedl při směně nejlépe a ten dostane za úkol navrhnout 2 nejslabší články týmu pro eliminaci. Někdy se stává, že směna je tak mizerná na obou stranách, jak červených, tak i modrých, že Gordon navrhne pro eliminaci oba týmy, a je pak na obou týmech vybrat ze svých řad vždy toho nejslabšího soutěžícího. 

Všichni nastoupeni v  řadách čekají, jak se spolu-soutěžící vyjádří a koho pošlou přímo před Gordona. Nakonec ze dvou nejslabších vybere Gordon 1 soutěžícího, který musí odevzdat kuchařkou zástěru a soutěž nadobro opustit. Eliminace končí a soutěžící jdou na pokoje.

Tento proces se vesměs opakuje následujících několik epizod po sobě. Eliminace pokračují, až v soutěži zůstane pouze 5 nejlepších kuchařů. V tomto okamžiku končí tým modrých a červených a soutěžící dostanou černé zástěry. Odteď vaří každý sám za sebe a bojuje o výhru.

A co je vlastně výhrou? Ta je velkolepá. Výherce čeká vlastní luxusní restaurace. Stane se jejím majitelem a šéfkuchařem. Navíc dostane roční plat ve výši 100 000 dolarů.

O tuto výhru se nakonec poperou dva nejlepší kuchaři ve velkém finále, kdy se restaurace rozdělí na 2 poloviny, každý kuchař si navrhne svou restauraci snů a také menu, které by podle něj, mělo být vítězné. Do kuchyně se vrací všichni vypadnuvší účastnící soutěže a pomáhají oběma finalistům s vařením. Začíná poslední finálová směna. Na jejím konci ten lepší vyhrává a stává se majitelem zbrusu nové restaurace. Vítěze je známe, a nezbývá jen, než se těšit na další sérii.

Tento pořad můžete shlédnout na amerických a britských kanálech, najdete i na torrentech, popř. na Youtube. U nás v ČR vysílala 1-4. sérii TV Barrandov.

V této rubrice brzy naleznete fotografie, různé zajímavosti ze show, několik receptů z Hell's Kitchen, jména výherců jednotlivých sérií soutěže + něco málo o jejich restauracích, které vyhráli.

 

Gordy

Publikování nebo další šíření obsahu serveru www.amaterske-vareni.cz je bez písemného souhlasu zakázáno ;)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář